Zdrowy i aktywny Senior

Dzięki dotacjom przyznanym z Powiatu Janowskiego i Gminy Janów Lubelski  Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim przy współpracy z Parafią Rzymsko-Katolicką p.w. św. Jana Chrzciciela  realizuje projekty pn. „AKTYWNY SENIOR” i „ZDROWY I AKTYWNY SENIOR”. Realizacja rozpoczęła się w maju 2021 r. W ramach projektów janowscy seniorzy w każde poniedziałkowe popołudnie spotykają się w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej. Na spotkaniach zapewniony mają słodki poczęstunek oraz gorące i zimne napoje. Tematyka spotkań jest bardzo bogata i różnorodna. Obejmuje zagadnienia: historyczne, kulturowe, obyczajowe, religijne, społeczne, zdrowotne oraz tradycje.

Cykliczne spotkania seniorów w siedzibie OPS

Dodatkowo cyklicznie podczas spotkań zgodnie z zaplanowanym harmonogramem  seniorzy ćwiczą przy muzyce. Ćwiczenia aerobowe prowadzi dla seniorów instruktor Pani Marta Blacha.

Ćwiczenia Seniorów przy muzyce

Ćwiczenia Seniorów przy muzyce

W zakresie edukacji dotyczącej zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania seniorzy w ramach zajęć mieli możliwość przygotować owocową sałatkę z zakupionych produktów.

Sałatka owocowa

Sałatka owocowa

Degustacja sałatki owocowej przez Seniorów

W ramach projektów  seniorzy mogli uczestniczyć w wyjeździe do Osady Leśnej Doboszówka -Kalenne, gdzie uczestniczyli w warsztatach ,,Od ziarenka do bochenka”. Każdy z seniorów przygotował własnoręcznie zrobiony chleb i masło.  Podczas spotkania zapewniony był też ciepły posiłek i zwiedzanie agroturystyki.

Warsztaty przygotowania masła na wycieczce w Doboszówce

Warsztaty przygotowania chleba na wycieczce w Doboszówce

Kolejną atrakcją realizowanych projektów było zapoznanie przez Pana Wojciecha Tutka – kierownika Ośrodka Edukacji Ekologicznej LASY JANOWSKIE z wystawą przyrodniczą ukazującą walory Lasów Janowskich.

Oglądanie wystawy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie

Oglądanie wystawy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie

W pobliżu ośrodka w arboretum leśnym znajduje się zadaszone miejsce na ognisko, gdzie seniorzy spędzili miło czas przy ognisku, kiełbasce i muzyce.

Tchórz Edyta

Wspólne spotkanie Seniorów przy ognisku

Wspólne spotkanie Seniorów przy ognisku

Wspólne spotkanie Seniorów przy ognisku