Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim od stycznia 2008 roku realizuje projekt Pierwszy krok do powrotu – integracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej - a dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt skierowany jest do 8 osób nie pozostających w zatrudnieniu korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, zamieszkujących na terenie gminy Janów Lub. Osoby dotknięte problemem bezrobocia należą do grup szczególnego ryzyka i pozostawienie ich samym sobie przyczyni się do ich dalszej marginalizacji, co w efekcie może doprowadzić do społecznego wykluczenia. Profil wsparcia wynika z oceny sytuacji osób zagrożonych wykluczeniem i ich rodzin na rynku pracy, dokonanej na podstawie wcześniejszych wieloletnich doświadczeń Ośrodka wyniesionych z pracy z rodzinami dysfunkcyjnymi.
Dobór grupy docelowej został dokonany na podstawie prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej dokumentacji opisującej sytuację materialno-bytową oraz status społeczny i zawodowy potencjalnych beneficjentów. Jednym z kryteriów doboru grupy był ich potencjał własny, jaki może być wykorzystany do powrotu na rynek pracy.
Głównym zadaniem w projekcie jest aktywna integracja obejmująca dwa obszary oddziaływań – aktywizację społeczną i aktywizację edukacyjną. Te działania są realizowane poprzez zawarcie i realizację kontraktów socjalnych.
W ramach kontraktów beneficjentki projektu uczestniczyły w treningu kompetencji i umiejętności społecznych prowadzonym przez Fundację Rozwoju Lokalnego w Janowie Lubelskim, podczas którego rozwijały takie umiejętności jak empatia, poczucie własnej wartości, umiejętność rozwiązywania konfliktów itp.. Natomiast w ramach aktywizacji edukacyjnej, w miesiącach sierpień - październik brały udział w szkoleniu „Kucharz Małej Gastronomii”. Szkolenie było prowadzone przez specjalistów z Centrum Szkolenia Młodzieży i Dorosłych Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, a zajęcia praktyczne odbywały się w janowskich restauracjach. Na zakończenie szkolenia 8 uczestniczek uzyskało Certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia wraz z zaświadczeniem o ukończeniu kursu, potwierdzające przygotowanie do pracy na stanowisku kucharza oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu „ Dobra praktyka higieniczna z elementami HACCP” ( tzw. minimum sanitarne).

Uczestniczki dzięki swoim chęciom, a także dużej motywacji podniosły swoje kwalifikacje zawodowe, a także nabyły nowe umiejętności, które pomogą im stać się bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy, co z kolei zwiększy ich szansę na podjęcie stałego zatrudnienia.